Jan Ptaszyn Wróblewski ponownie w Łomży

Z muzyką Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego pierwszy raz spotkałem się podczas pierwszej edycji Novum Jazz Festiwal. Już wtedy jako dwudziestoparolatka zaciekawiła mnie jego twórczość. Prawda jest taka, że jazzu raczej nie posłucham podczas jazdy samochodem, ale  obcowanie z tym nurtem muzycznym na koncertach to już zupełnie inna bajka. Jeśli pozwoliłby na to czas,  z pewnością „jazzu na żywo” słuchałbym dużo częściej.

Zaduszki Artystyczne  w sali widowiskowej Centrum Kultury poprzedziła wystawa fotografii Jerzego Chaberka – członka Związku Polskich Artystów Fotografików. Inspiracją autora do powstania wystawy „Wiara i Pamięć” był Cmentarz Łomżyński.

Na słuchaczy łomżyńskiego Centrum Kultury czekały autorskie kompozycje Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego oraz jazzowe standardy. Muzyka wielokrotnie mieszała się z aplauzem od strony publiczności.  Fotograficznie było to nie lada wyzwanie, tym bardziej, że idąc na koncert nie miałem przy sobie podstawowego reporterskiego obiektywu do Fuji jakim jest 50-140, a całość wykonana została na obiektywach 35mm 1.4 oraz 16mm 1.4.

Jan „Ptaszyn” Wróblewski Quartet  powstał w połowie lat dziewięćdziesiątych. Ma na koncie niezliczoną ilość koncertów, nagrań, udziałów w festiwalach, a także mnóstwo zagranicznych eskapad. Reprezentuje muzykę opartą o najklasyczniejsze jazzowe tradycje, nie pomijającą jednak bardziej współczesnych osiągnięć.

Skład zespołu:
Jan Ptaszyn Wróblewski – saksofon tenorowy
Wojciech Niedziela – fortepian
Andrzej Święs – kontrabas
Marcin Jahr – perkusja